Archive for Windows

Bližší informace o vlastnostech Windows Vista (Longhorn) beta 1

Na webových stránkách Microsoftu se na krátký čas objevilo prohlášení o soukromí (Privacy Statement) k připravované betě 1 Windows Longhorn (Vista).

Došlo k tomu patrně v důsledku chyby, protože když si nyní zadáte vyhledat nadpis tohoto textu, dostanete mezi výsledky odkaz, ale odkazované URL již neexistuje. Naštěstí chytré hlavy z ActiveWin si celý text zkopírovaly. Bez jejich souhlasu tak nyní činím i já. S dovolením bez překladu, na ten opravdu nemám čas :-) .

Podle Mary Jo Foley bude mezi funkční vlastnosti bety 1 zahrnuto:

- funkce auditu, které dovolí administrátorovi sledovat systém a vytvářet záznam, podle nastavených pravidel
- funkce Rights Management Services (RMS) - obdoba Digital Rights Management (DRM) pro aplikace
- systém rozeznávání řeči se schopností průběžného učení se
- ovladač, který zabrání nahrání ovladačů a driverů, které by mohly způsobovat nestabilitu systému
- Network Location Awareness Service
- Games Explorer - systém pro udržování aktuálních informací o nainstalovaných počítačových hrách. Systém umožní sledovat poslední datum spuštění každé hry a na základě toho (a patrně i dalších parametrů) filtrovat jejich výpis.

Read the rest of this entry »

Comments

Windows Vista (Longhorn) beta 1 již dnes!

Původně se Windows Longhorn beta 1 měla objevit až 3. srpna, ale podle zprávy, kterou přinesl server ActiveWin.com se objeví již 27. července, tedy dnes. Číslo buildu této verze bude 5112.

Comments

Windows Vista - příliš brzký konec?

Microsoft zaměstnává kopu právníků, se kterými svůj nápad na nové jméno pro Windows jistě konzultoval. Přesto je ale možné, že se neubrání žalobám.

Jedním z dotčených je John Wall, majitel softwarové firmy Vista, shodou okolností ze stejného města, kde sídlí i Microsoft - amerického Redmondu.

Wall, který svoji firmu založil před šesti lety, se již vyjádřil, že nastalá situace se mu vůbec nelíbí a hodlá ji s Microsoftem řešit. Pokud by jednání s firmou nevedla k dohodě, chce celou věc řešit soudní cestou.

Střízlivé reakce na nové jméno

Když opadly první emoce, především ze strany odpůrců Windows technologií, objevily se i první střízlivé komentáře hodnotící volbu nového názvu. Podle názoru jedné skupiny se jedná o vcelku chytrý krok, který je lepším řešením než dosavadní způsob pojmenování čísly (3.1), rokem vydání (98) nebo nic neříkající zkratkou (XP). Na druhé straně oponenti říkají, že pro neznalého uživatele bude těžké rozlišit, zda jsou Windows Vista novější verzí než Windows XP. I to je pravda.

Ať tak či onak, když už Microsoft nové jméno oznámil, nelze předpokládat, že by byl ochotný svůj názor měnit. I kdyby firmu Johna Walla měl odškodnit nějakým tím milionem dolarů.

Comments

Úprava v registrech pro rychlejší Windows XP

Internetem začal obíhat tip, kterak zrychlit operační systém Windows XP. Stačí k tomu jednoduchá úprava registrů.

Níže uvedený kód mezi dvěma linkami zkopírujte do textového editoru a uložte s příponou reg (soubor tedy nesmí končit příponou txt, na názvu nezáleží). Potom tento soubor spusťte. Do registrů se uloží nový řádek, díky kterému by Windows měly začít využívat standardně vypnutou funkci superprefetchingu.

=============
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters]
“EnableSuperfetch”=dword:00000001
“EnablePrefetcher”=dword:00000003
=============

Pokud vás zaráží, že takovou jednoduchou úpravou by bylo možné zrychlit operační systém, musím vás zastavit. Podobné vychytávky se objevily už několikrát v minulosti a některé z nich opravdu mohou vést k tomu, že operační systém bude pracovat rychleji.

I odborníci si nejsou touto úpravou jistí. Někteří rádi přiložili ruku k dílu a ochotně přišli s tvrzeními, že tato úprava opravdu Windows zrychluje. Jiní argumentovali racionálněji - v jádru operačního systému není ani známka o podobném procesu.

Jistá je tedy jenom jedna věc - přidáním tohoto řádku do registrů nemůžete nic zkazit.

Comments

Nová Windows budou Vista

Nový operační systém společnosti Microsoft, doposud známý pod kódovým označením Longhorn, ponese název Windows Vista. Nová verze přijde na trh v druhé polovině příštího roku, čtyři roky od uvedení Windows XP v roce 2002.

Testovací verze určená vývojářům a profesionálům z oblasti IT bude vydána již 3. srpna letošního roku. Tato verze nabídne první pohled na nové technologie, které tento operační přinese. Ve verzi beta 2, která by měla být dostupná v první polovině příštího roku, bude představena většina nových funkcí a vlastností pro koncové uživatele.

Comments

TOPlist